Jak zamontować prowadnice do szuflady? Porady od specjalistów Bimeb!

Jak zamontować prowadnice do szuflady? Porady od specjalistów Bimeb!

Prowadnice to istotna część systemu szuflad, która może nam ułatwić użytkowanie. To właśnie one odpowiadają za płynne zamykanie i otwieranie szuflad i stanowią niezbędny element wyposażenia. Odpowiednio dobrane prowadnice do szuflad sprawią, że kuchnia będzie funkcjonalna a korzystanie z niej komfortowe. Zastanawiasz się jak zamontować prowadnice do szuflady? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!

Prowadnice - dlaczego są tak ważne?

Zanim zakupimy prowadnicę, powinniśmy dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Musimy wiedzieć jakiej prowadnicy potrzebujemy. W związku z tym warto poznać główne rodzaje prowadnic.

Czy będzie to prowadnica kulkowa, rolkowa, a może dolnego montażu? Jaki ma mieć udźwig, czy ma mieć pełny czy częściowy wysuw oraz czy powinna posiadać jakieś dodatkowe funkcje prowadnic. W jakim pomieszczeniu będzie ona użytkowana? Źle dobrany udźwig sprawi , że prowadnica ulegnie szybkiemu zniekształceniu, a my będziemy mieli problem z zamykaniem i otwieraniem szuflady.

Na co zwrócić uwagę wybierając prowadnice?

Na rynku wyróżniamy trzy typy prowadnic: rolkowa, kulkowa oraz dolnego montażu. Prowadnice rolkowe są dobrą opcją dla osób szukających tańszego produktu. Zasada ich działania jest bardzo prosta - są to zwyczajne kółka (rolki) jeżdżące po szynie. W tym przypadku ograniczeniem dla użytkownika jest częściowy wysuw. Maksymalny udźwig prowadnicy rolkowej nie jest duży - 25 kg, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jej do konkretnych mebli w których przechowuje się lżejsze produkty.

Prowadnice kulkowe mogą osiągać udźwig nawet do 100 kg. Mogą one znaleźć zastosowanie w szerokich szufladach, które są mocno obciążone, natomiast sprawdzą się również w przypadku płytkich szuflad. Tego typu prowadnice sprawdzą się na pewno w szufladach stołów warsztatowych. Warto zwrócić uwagę na to, iż kulkowe prowadnice do szuflad ze spowalniaczem sprawiają, że zamykanie szuflad będzie wygodne, ich funkcjonowanie, płynne otwieranie i zamykanie spowoduje, że szuflada będzie zamykać się cicho, ponieważ przy końcu zamykania włączy się spowalniający mechanizm, który jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Obciążenie w prowadnicach dolnego montażu wynosi aż do 35 kg. Funkcja cichego domyku jest też dodatkową funkcją tego modelu. Szuflady na prowadnicach dolnego montażu można również w każdej chwili wypiąć z prowadnic bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

[product id="4505, 4472, 5927, 5955"]

Jakie narzędzia są niezbędne do montażu prowadnic?

Do zamontowania szuflady potrzebne nam będą podstawowe narzędzie: miarka, ołówek, wkręty oraz wkrętarka. Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają szablony do montażu prowadnic. Dzięki nim z łatwością możemy nawiercić otwory bez konieczności wykonywania pomiarów i znakowania. ułatwiają nawiercenie otworów oraz

Jak poprawnie zmierzyć szufladę?

Do zmierzenia szuflady potrzebne nam są akcesoria pomiarowe takie jak: miarka oraz ołówek stolarski. Szerokość wewnętrzną należy zmierzyć od boku do przeciwległego boku szuflady. Głębokość wewnętrzną szuflady należy zmierzyć od frontu do tylnej ścianki szuflady. Wysokość wewnętrzną szuflady należy zmierzyć od dna szuflady do elementu znajdującego się nad nią (następna szuflada, półka,blat).

Jak zamontować prowadnice szufladowe krok po kroku?

Proces montażu prowadnic jest dość prosty. Przy użyciu podstawowych narzędzi możemy zamontować prowadnice do szuflad. Instalacja prowadnic zaczyna się od rozłożenia frontu szuflady na skrzynce szafki. Następnie delikatnie ołówkiem zaznaczyć krawędzie dolne frontów. Jest to potrzebne, by wyznaczyć linię i miejsce, gdzie dokładnie powinna znajdować się prowadnica. Następnie w zaznaczonym miejscu na boku szafki przyłożyć prowadnicę do ścianki oraz zaznaczyć miejsca otworów, które trzeba wywiercić po obu stronach szuflady, by ją przymocować. Odległość należy zmierzyć miarką, a zebrane pomiary przenieść na pozostałe boki szafek. To znacznie ułatwi montowanie prowadnic do szuflady. Ważnym jest, by pomiary były bardzo dokładne, każdy milimetr odchylenia może spowodować problem z zamykaniem szuflady oraz z jej domknięciem. Warto być dokładnym i precyzyjnym, ponieważ kilkukrotne nawiercanie boków szuflady może spowodować jej uszkodzenie. Posiadając wszystkie oznaczenia, można przystąpić do montażu prowadnic szufladowych.

Prowadnice rolkowe charakteryzują się prostym montażem. Jedną część montuje się bezpośrednio do korpusu szafki, na odpowiedniej wysokości, druga część natomiast jest mocowana do szuflady. Części mocuje się w sposób prostopadły do brzegu mebla, w czym może pomóc nam korzystanie ze specjalnego kątnika inaczej nazywanego przymiar kątowy. Oba elementy mają plastikowe rolki, które podczas wysuwania szuflady współpracują ze sobą powodując wysuwanie lub zamykanie szuflady. Podwójne rolki dają ciągłą i stabilną pracę szuflady.

W przypadku prowadnicy dolnego montażu - stałą część prowadnicy mocujemy do korpusu szafki, a część ruchomą do boków szuflady. Gotową szufladę z prowadnicą nakładamy na zamontowaną część w szafce. Montaż prowadnic kulkowych jest równie łatwy - należy zostawić około 12,7 mm po każdej ze stron, czyli łącznie 25,4 mm. Odejmując od wewnętrznej szerokości podany wyżej wymiar otrzymamy szerokość szuflady. Do długości nominalnej prowadnicy kulkowej. np. 600 mm należy jeszcze doliczyć 3 mm w przypadku szuflady standardowej, a w przypadku szuflady wewnętrznej dodatkowo należy jeszcze uwzględnić grubość frontu.

[product id="4478, 4203, 7988, 4512"]

Komentarze użytkowników

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl