do kasy suma: 0,00 zł
Infolinia 531 086 222

Oświetlenie w szafie - na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Oświetlenie w szafie - na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Oświetlenie w szafie niesie za sobą same plusy. Dokładnie widzimy jej całą zawartość; wieczorem i o świcie, kiedy zależy nam na tym, żeby nie budzić domowników zapalając główne światło w pokoju. Oświetlenie wewnątrz szafy rozjaśni każdą półkę, nawet najmniejszy zakamarek, ułatwiając nam znalezienie każdej potrzebnej rzeczy.

Oświetlenie w szafie - dlaczego jest tak ważne?

Mając dużą szafę, tracimy wiele czasu szczególnie rano na poszukiwaniu części garderoby, która jest nam potrzebna. Przy niedostatecznej ilości światła jest to kłopotliwe - zwłaszcza jeśli nasza kolekcja ubrań i butów jest naprawdę duża. Systemy oświetleniowe nie tylko zapewniają wygodę podczas codziennego korzystania z szafy dokładnie oświetlając znajdujące się tam rzeczy, ale również wysoką energooszczędność.

Jakie oświetlenie szafy sprawdzi się najlepiej?

Już na wczesnym etapie budowy szafy, warto zastanowić się nad jej oświetleniem - mamy wówczas możliwość poprowadzenia przewodów tak, by nie ingerowały w istniejącą już konstrukcję. Dobrze sprawdzą się taśmy lub lampki LED.

Taśma LED - jest trwała, energooszczędna i nie nagrzewa się nadmiernie. Diody w taśmie LED występują w różnych ilościach - na metrowym odcinku taśmy LED może ich być np. 100 lub 120, dzięki czemu bez trudu dobierzemy odpowiednie natężenie światła do naszych potrzeb. Taśmy LED posiadają różną barwę światła od zimnego, po neutralny i ciepły. Oświetlenie szafy LED wraz z czujnikiem ruchu to źródło światła, które po otwarciu drzwi szafy będzie charakteryzowało się długą żywotnością ze względu na to, iż podświetlenie będzie zużywało baterie tylko podczas otwierania szafy.

Jeśli klasyczne kolory są dla nas nudne i chcemy by nasza szafa podświetlała się na np. na kolor zielony, to nie będziemy mieli żadnego problemu, by taką taśmę kupić, ponieważ na rynku są taśmy, dzięki którym możemy mieć kolor jaki tylko chcemy. Prócz taśm ledowych, możemy zdecydować się na niewielkich rozmiarów oprawy lub oświetlenie punktowe, które również są dobrym rozwiązaniem. Lampy ze względu na skomplikowany montaż umieszcza się w centralnej górnej części wieka szafy, warto wybrać takie, które cechują się dużą trwałością, energooszczędnością oraz barwą łagodną światła.

Jaką barwę światła wybrać?

Wybranie odpowiedniej barwy światła uatrakcyjni wizualnie ubrania, dzięki czemu będą one przyjemne i miłe dla oka. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oświetlenia o barwie dziennej. Barwa ta nie przekłamuje koloru ubrań oraz jest ona najbardziej zbliżona na światła słonecznego. Pozwoli ona nam szybko i bez niespodzianek zorientować się z zawartości szuflad i szaf.

Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia szaf pomocny będzie współczynnik Ra, podany na opakowaniu żarówek. Jeśli współczynnik będzie wynosił powyżej 90, będziemy mieć pewność, że światło w garderobie idealnie odda oryginalne kolory ubrań i dodatków. Przy wyborze taśm LED optymalny wybór będzie stanowić LED o barwie neutralnej 4000K, najbliższej barwie światła słonecznego. Barwa ta wpływa na kolor ubrań w niewielkim stopniu.

Oświetlenie nad szafą a oświetlenie wnętrza szafy

Podstawowym rodzajem światła, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wystroju garderoby jest górne oświetlenie. W tym przypadku wygodnym rozwiązaniem są plafony, a także niewielkich rozmiarów oprawy lub oświetlenie punktowe. Lampy ze względu na skomplikowany montaż umieszcza się w centralnej górnej części wieka szafy, warto wybrać takie, które cechują się dużą trwałością, energooszczędnością oraz barwą łagodną światła.

Czy oświetlenie LED to dobre rozwiązanie?

Kupując szafę na zamówienie, możemy ukryć listwy Led w specjalnym profilu aluminiowym, które stolarz zamontuje w płycie górnej lub w bocznych ścianach, wpuszczając je w drewno. Jeśli dopiero teraz wpadliśmy na pomył podświetlenia naszej szafy, możemy zdecydować się na profile kątowe, które z łatwością zamontujemy. Innym rozwiązaniem oświetlenia jest drążek z podświetleniem - da się go zamontować w każdym meblu, ma standardową średnicę oraz szerokość. Oświetlenie led jest trwałe i energooszczędne, warto zdecydować się na nie, jeśli chcemy by posłużyło nam parę lat.

Oświetlenie LED szafy przesuwnej - o czym należy pamiętać?

Oświetlenie szafy przesuwnej może mieć miejsce w postaci zarówno LED- ów w profilach, taśmy LED, jak i drążków z podświetleniem. Warto zawczasu pomyśleć również nad włączaniem oświetlenia wewnątrz szafy. Najbardziej oszczędnym i praktycznym rozwiązaniem jest oczywiście czujnik ruchu: Włącznik światła w szafie przesuwnej załącza obwód elektryczny w chwili, kiedy na kilka centymetrów odsuniemy drzwi od czujnika. Wyłącza – kiedy je dosuniemy.

[product id="5643, 5543, 5541, 5540"]

Komentarze użytkowników

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl